Organizacja imprez

Ślubna checklista, czyli plan na dzień przed weselem, TEN DZIEŃ i dzień po

Przed weselem

Jutro ślub… Niby wszystko powinnaś mieć już ogarnięte przed weselem, a teraz tylko wyspać się i w dzień ślubu wyglądać olśniewająco. Ale nie, Ty kminisz, czy na pewno o wszystkim pamiętałaś, czy coś ważnego nie wyleciało Ci z głowy, czy osoby, które o coś poprosiłaś na pewno to zrobią, czy na pewno wszystko jest zapięte na ostatni guzik?

Przychodzę Ci z pomocą, żebyś nie musiała zaprzątać sobie głowy tymi pytaniami na chwilę przed tak ważnym dniem. Poniżej znajdziesz checklistę, w której rozpisane jest o co trzeba zadbać dzień przed weselem, w dniu wesela i po weselu.

1-2 dni przed weselem

Idź do kosmetyczki i zrób paznokcierobisz wymarzony manicure, pedicure i od tej pory nie dotykasz się już żadnej pracy, żeby przypadkiem nie złamać paznokcia.

Wizytówki, prezenty dla Gości, księga Gości, menu weselneto wszystko zawieź do domu weselnego i rozłóż to w odpowiednich miejscach, a jeżeli korzystasz z usług dekoratorki, to zostaw to zadanie jej.

Alkohol, owoce, pojemniczkidostarczamy wcześniej do domu weselnego. Alkohol warto zawieźć dzień wcześniej, żeby zdążył się porządnie schłodzić. Jeśli chcesz, aby obsługa spakowała ciasto dla Gości, to trzeba dostarczyć pojemniczki wcześniej. Tak samo, jeżeli chcesz zabrać jedzenie, które zostanie.

Wódka dla Państwa Młodychsą różne podejścia do tego tematu, ale jeżeli chcecie pić wódkę razem ze swoimi Gośćmi i jednocześnie trzymać fason, to na pewno nie możecie wypić każdej kolejki 😉 Dlatego przywieźcie do lokalu kilka butelek uzupełnionych wodą i oznaczcie je, żeby obsługa wiedziała, że to butelki tylko dla Was.

Śpiewniczkijeżeli chcesz, żeby Twoi Goście zintegrowali się podczas przyśpiewek, rozłóż przygotowane śpiewniczki na każdym stole. To może być niezła zabawa!

Odbierz suknię ślubnąmoże dzień przed to trochę za późno, ale kto Pannie Młodej zabroni. Suknia oczywiście będzie już po wszystkich poprawkach i będzie idealna 🙂

Akt ślubu – (od tygodnia do dnia poprzedającego ślub) – idziecie do kancelarii parafialnej ze świadkami i to właśnie teraz są Wam potrzebne wszystkie zaświadczenia i dokumenty, które zbieraliście wcześniej. Zabierzcie ze sobą :

1. Dowody osobiste,

2. Zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich wraz z adnotacją o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej i o dniu skupienia,

3. Zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi – dla osób które nie pochodzą z danej parafii,

4. Świadkowie mają mieć przy sobie dowody osobiste.

Opłacamy też wtedy Kościół. Zazwyczaj pary słyszą „co łaska”, ale niestety nie jest tak kolorowo i jest to wydatek ok. 1000zł.

Ostatnie ustalenia w Kościele – poinformujcie księdza o Waszych życzeniach – o tym, że będzie śpiewał chór, że dziewzynka będzie niosła obrączki, że Panna Młoda zostanie przyprowadzona przed ołtarz przez tatę, że chcecie sami przeczytać czytania podczas Mszy lub złożyć sobie przygotowane przez siebie przysięgi. Może być dużo nietypowych rozwiązań, o których musicie poinformować księdza, bo inaczej może być niezły bałagan!

Próba w Kościele – jeżeli będziecie mieli bardzo nietypową ceremonię, to warto wcześniej zrobić próbę i nie martwić się, że coś nie wyjdzie. Ksiądz nie powinien robić problemów jeżeli umówicie się z nim wcześniej na coś takiego.

Spowiedź przedślubna – jest obowiązkowa, a po jej odbyciu otrzymujecie zaświadczenie, które przedstawiacie księdzu przy spisaniu aktu małżeństwa.

Obraz Maryi – jeśli chcecie, żeby taki obraz wisiał za Wami podczas wesela, to poinformujcie o tym wcześniej managera lokalu lub dekoratorkę, żeby wygospodarowali na niego miejsce i pomyśleli o odpowiednim wyeksponowaniu go.

Sprawdź pogodę – sprawdź pogodę na dzień Waszego ślubu. W razie przewidywanego deszczu lub ochłodzenia będziesz widziała, że masz wziąć ze sobą parasolkę i okrycie wierzchnie.

Umyjcie samochódjeżeli chcecie pojechać do ślubu własnym samochodem, to nie możecie zapomnieć o jego umyciu. Dzień przed ślubem będziecie mieli mało czasu, więc poproście o to tatę, brata lub drużbę.

Płatki róż/ryż poproś druhnę, żeby je kupiła i rozporządziła kto będzie Was obsypywał przy wyjściu z kościoła.

Przemowa zdarza się tak, że przed obiadem drużba wygłasza przemowę i opowiada o Was jakąś śmieszną anegdotkę lub mówi o tym jak się poznaliście. Możecie wybadać przed weselem, czy Wasz drużba planuje coś takiego i jeżeli Wam zależy, to poprosić żeby to zrobił lub stanowczo zakazać 😉

Rozlicz się z domem weselnym zależnie od umowy jaką macie możecie rozliczyć się z całej kwoty przed weselem lub przed weselem wpłacić większość, a resztę już po.

Wysprzątaj mieszkanie podczas błogosławieństwa będzie u Was sporo osób, ale nie możesz też zapomnieć, że fotograf i kamerzysta będą uwieczniać tą chwilę, więc warto ogarnąć to mieszkanie 🙂

W dniu wesela

Wysypiasz się i bierzesz relaksującą kąpiel – to jest fundament tego dnia!!

Zawozicie rzeczy do apartamentu małżeńskiego w lokalulub prosicie o to drużbę :

1. Prezenty dla rodziców,

2. Zapasowe buty dla Panny Młodej,

3. Spinki do włosów,

4. Lakier do włosów,

5. Igła i nici,

6. Zapasowe pończochy,

7. Bezbarwny lakier do paznokci – na wypadek, gdyby komuś poszło oczko,

8. Najpotrzebniejsze kosmetyki, żeby Twój makijaż przez całą noc był olśniewający!,

9. Szczoteczki do zębów, pasta, żel pod prysznic – jeżeli oczywiście lokal tego nie zapewnia,

10. Ubrania na drugi dzień – żebyście mieli w czym spokojnie zjeść śniadanie i wrócić do domu.

Fryzjerka, makijażystka – Pana Młoda robi się na bóstwo z pomocą tych Pań.

Kwiaty – odbierzcie kwiaty z kwiaciarni, a najlepiej poproście, żeby ktoś to dla Was zrobił.

Dekoracja samochodu – jeżeli samochód ma udekorować florystka, to trzeba go do niej zaprowadzić, a jeżeli chcieliście zrobić to we własnym zakresie, to poproście o to druhnę. Jeżeli wynajmujecie samochód, to powinien przyjechać już udekorowany.

Obrączki ślubne – drużba zabiera ze sobą obrączki do kościoła.

Kuferek na pieniądze – drużba lub druhna zabierają kuferek do samochodu.

Pieniądze dla wykonawców – jeżeli zdecydowaliście się na rozliczenie z wykonawcami w dniu wesela, to wydelegujcie najlepiej zaufaną osobę do przekazania pieniędzy, Wy na pewno nie będziecie mieli na to czasu. Przygotujcie wcześniej wyliczone kwoty w kopertach :

1. Dla zespołu,

2. Dla florystki,

3. Za autokar,

4. Za całe przyjęcie,

5. Za dodatkowe atrakcje.

Ja preferuję jednak wpłacenie wcześniej pewnej kwoty i dopłacenia po weselu. Wtedy na pewno można to wykonać na spokojnie i nie trzeba angażować innej osoby.

DOBRZE SIĘ BAWCIE!!!chyba nie muszę pisać, że to jest najważniejsza sprawa. Jeżeli coś nie wyjdzie tak jak chcieliście, to się nie przejmujcie, bo prawdopodobnie, tylko Wy to zauważycie, a po co się denerwować w tak pięknym dniu? Cieszcie się swoim szczęściem i wyszalejcie się za wszystkie czasy! To Wasz dzień!

 Po weselu

Poprawinyjeżeli zdecydowaliście się na poprawiny, to macie ciąg dalszy szampańskiej zabawy 🙂

Zabieracie ze sobą rzeczy, które zostawiliście w hotelu, a także Wasze elementy dekoracji, czy jedzonko, jeżeli tak dogadaliście się z lokalem.

Stelaż do tortuodwozicie stelaż do cukierni.

Zdjęcia w plenerzewybieracie się z fotografem na zdjęcia w plenerze (to jeszcze jedna okazja, by założyć swoją wymarzoną suknię 😉

Piosenki dla kamerzystyprzesyłacie kamerzyście listę piosenek, które chcielibyście usłyszeć jako podkład w Waszym filmie z wesela.

Odebranie zdjęć i filmupo odebraniu zdjęć i filmu musicie je koniecznie sprawdzić, bo często zdarzają się pomyłki. Później prosicie o ewentualną korektę, a jak już wszystko jest w porządku, to płacicie resztę pieniążków za usługę.

Podróż poślubnato jest czas tylko dla Was, więc nie ważcie się zabierać ze sobą telefonów służbowych! Zadbajcie o to, żeby to nie były kolejne wakacje nad morzem, ale naprawdę wyjątkowy wyjazd, taki do zapamiętania na zawsze.

Dowód osobistyjeżeli Panna Młoda zdecyduje się przyjąć nazwisko męża, to po wspaniałej podróży poślubnej, szczęśliwa i zrelaksowana idzie do urzędu i wymienia swój dowód osobisty.

Piękne i szczęśliwe życieto ostatnia pozycja w checkliście i coś czego życzę Wam z całego serduszka!

To ostatni wpis z serii „Co i kiedy trzeba zrobić przed weselem?”. Dajcie znać, czy te listy były dla Was pomocne i czy korzystałyście z nich. Zastanawiam się nad zrobieniem z nich mini e-book’a do pobrania dla Was za darmo, żebyście mogły go sobie wydrukować i mieć pod ręką podczas przygotowań. Co Wy na to?

 

Tutaj znajdziecie poprzednie wpisy z tej serii :

Ślubna checklista, czyli co i kiedy planować przed weselem

Ślubna checklista, czyli plan na 6-3 miesiące przed weselem

Ślubna checklista – co zrobić miesiąc i tydzień przed weselem

 • Fajne to podsumowanie 🙂 Szkoda, że sama nie wpadłam na to a nikt nie podpowiedział o spreparowanej butelce dla nowożeńców. Świetny pomysł jak nikogo nie urazić i nie przesadzić z alkoholem.

  • Anesthka

   A jak Wy wybrnęliście z tej sytuacji? Każda kolejka była Wasza? 😉

 • cytrynowe drzewo

  Zajęcia na dzień przed i sam dzień ślubu radzę ograniczyć do minimum. Ja ograniczyłam, a i tak miałam tyle zajęć, że nawet nie miałam czasu na stres 😉

  • Anesthka

   Właśnie dlatego polecam większość czynności z „TEGO” dnia oddelegować na inne osoby (drużbowie, rodzina) 🙂