Organizacja imprez

Ślubna checklista, czyli co i kiedy planować przed weselem

organizacja-wesela

Organizacja wesela wcale nie jest prosta i wymaga od nas wręcz umiejętności strategicznych, bo wszystko musimy ze sobą zgrać idealnie.

Ja po początkowym czasie błądzenia we mgle stworzyłam checklistę, która jest mi teraz bardzo pomocna.

Nie wszystkie punkty muszą odpowiadać Waszej koncepcji wesela, niektóre możecie odrzucić, wykonać wcześniej lub później, ale myślę, że ta lista bardzo Wam pomoże.

Ten wpis w całości byłby kolosem nie do przebrnięcia dla zwykłego śmiertelnika, więc podzieliłam go na takie bloki czasowe :

18-12 miesięcy przed ślubem :

Zorganizuj spotkanie rodziców – o ile Wasze rodziny nie utrzymują stałych kontaktów, zorganizujcie po zaręczynach spotkanie Rodziców, na którym ustalicie wstępny budżet wesela i planowane wydatki. Jeżeli finansujecie sobie wesele sami, to usiądźcie z Narzeczonym i porozmawiajcie na ten temat. Najlepiej już na początku wiedzieć na co możemy sobie pozwolić, bo później to nas kobiety ponosi ułańska fantazja!

Zdecyduj, czy weźmiecie ślub konkordatowy, czy sam cywilny – warto przyjrzeć się jak wyglądają uroczystości ślubne w USC oraz w kościele w Waszym miejscu zamieszkania. Jeśli oprawa Wam się nie spodoba, to nie ma żadnych przeszkód, żeby wybrać sobie inne miejsce. Zwyczajowo ślub kościelny bierze się w parafii Panny Młodej, ale nie ma takiego wymogu. Jedyne czego będziecie potrzebować to zgoda proboszcza.

Ustal datę ślubu – oczywista oczywistość, lepiej to ustalić wcześniej niż później

Przygotuj wstępną listę gości – to bardzo ważny punkt przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniej sali weselnej. Musisz to zaplanować tak, żeby nie było ścisku albo żeby ludzie nie szukali się po czeluściach wielkiej Sali

Załóż skoroszyt – wpinaj do niego wszystkie umowy, pokwitowania i ważne informacje, o których nie chcesz zapomnieć

Zarezerwuj salę weselną – wiesz już mniej więcej ilu będziesz miała gości, a teraz poszukaj takiej sali, która będzie Ci odpowiadała ze względu na wystrój, odległość od domu, czy cenę. Zwróć też uwagę, czy obsługa jest miła, a manager komunikatywny, to bardzo ważne! Przecież nie chcesz przy swoim wspaniałym dniu szarpać sobie nerwów, prawda? Jak już te warunki będą spełnione wypytaj dokładnie co zawiera cena, którą Wam podali, podaj informację o godzinie ślubu, czy planujesz poprawiny i zapytaj czy jest możliwość noclegu dla gości weselnych. Jeżeli wszystko będzie Wam odpowiadać, to podpisujecie umowę i wpłacacie zadatek.

Zarezerwuj zespół – nie zwlekaj z tym za długo, bo dobre zespoły są naprawdę rozrywane, no i oczywiście mają dość wysokie stawki, ale z doświadczenia wiem, że można całkiem sporo znegocjować jak się z nimi rozmawia odpowiednio wcześniej. Wypytaj koniecznie do której godziny grają i ile kosztuje przedłużenie grania o np. godzinę. W ferworze walki nie zapomnij, żeby podać im godzinę ślubu, dokładny adres lokalu, gdzie odbywa się wesele, a także czy chcecie, żeby zespół pojawił się przed błogosławieństwem w domu Panny Młodej. Po wszystkich ustaleniach podpisujesz umowę i wpłacasz zadatek.

DJ/Wodzirej  – coraz częściej zamiast na zespół Pary decydują się na „zabawiacza”. To ciekawe rozwiązanie i na pewno zdecydowanie tańsze.

Zarezerwuj fotografa – tutaj postaw na to, żeby to był dobry fotograf z ciekawym portfolio. Przecież po Tym dniu oprócz wspomnień zostaną nam właśnie zdjęcia, więc zadbaj o to, żeby były jak najpiękniejsze. Wypytaj go ile otrzymacie zdjęć, czy będą również na płycie, czy album jest w cenie. Warto zapytać, czy ma pozwolenie na robienie zdjęć w obiektach sakralnych, bo niektóre kościoły wymagają takiego dokumentu. Przed podpisaniem umowy ustal czy fotograf ma robić zdjęcia u fryzjera, kosmetyczki, podaj godzinę błogosławieństwa i dokładny adres oraz godzinę ślubu, no i dogadajcie się do której godziny ma pracować. Po tym podpisujecie umowę i wpłacacie zadatek.

Zarezerwuj kamerzystę – i tutaj tak samo jak przy fotografie sprawdź jego kompetencje i ustal dokładnie te same kwestie.

Zarezerwuj  godzinę ślubu w kościele lub w USC – najczęściej wybierana jest godzina 16:00 lub 17:00 i moim zdaniem to są takie godziny optymalne, żeby zjeść o normalnej godzinie i wytrzymać do końca wesela na chodzie. W USC godzinę rezerwuje się 3 miesiące przed uroczystością.

Co sądzicie o takiej liście? Przydatna?

W niedługim czasie wrzucę kolejne bloki czasowe.