Organizacja imprez

Ślubna checklista, czyli plan na 6-3 miesiące przed weselem

organizacja-slubu

W poprzednim poście podzieliłam się z Wami moją listą mówiącą co warto zorganizować 18-12 miesięcy przed ślubem, link tutaj.

Dzisiaj lecimy dalej, bo przecież wiele z Was jest już dawno po wstępnej fazie przygotowań. Powiem Wam czym możecie się zająć w następnym etapie.

6-3 miesięcy przed ślubem :

Załatw sobie urlop w pracy – niby takie oczywiste, a niektóre Pary o tym zapominają i jest błaganie szefa w ostatniej chwili. Każdemu przysługuje ustawowo jeden dzień wolnego z okazji ślubu, ale powiedzmy sobie szczerze, co to jest 1 dzień?

Zastanów się, gdzie chcecie pojechać w podróż poślubną – może teraz nawet o tym nie myślisz, bo wybierasz suknię, kwiaty i inne głupotki, ale musisz znaleźć czas na przemyślenie podróży poślubnej, bo to takie piękne ukoronowanie zawarcia małżeństwa i czas tylko dla Was, gdzie będziecie mogli do woli się sobą cieszyć.

Wybierz świadków – to bardzo ważny wybór, bo to mają być osoby, którym możesz zaufać (będą mieć dostęp do Waszych prezentów i pieniędzy), które dodadzą otuchy w chwili stresu, które będą zabawiać Waszych gości i rozdzielać pozytywne emocje. To nie mogą być przypadkowe osoby.

Zarezerwuj fryzjera – wybierz osobę z polecenia lub taką, do której masz zaufanie. Nie muszę Ci chyba tłumaczyć, że masz mieć tego dnia najpiękniejszą fryzurę w promieniu 100 000km. Zastanów się nad opcją dojazdu fryzjera do domu, żebyś nie musiała się fatygować albo wyciągać samochodu z krzaków, bo się rozmarzysz po drodze. Ważna informacja : przy ślubie o godzinie 16:00 fryzjera umawia się na ok. 10:00

Wybierz makijażystkę – te same powody co wyżej. Ważna informacja : przy ślubie o godzinie 16:00 makijażystkę umawia się na ok. 11:30-12:00

Wybierz suknię ślubną – w zależności od tego w jakim miesiącu będziecie ślubować, 6 miesięcy przed to może być ostatni dzwonek na szukanie sukni. Możecie kupić gotową suknię, możecie szyć, możecie wypożyczyć. Znam wiele zwolenniczek każdej z tych opcji, ale jest jeszcze jedna naprawdę ciekawa możliwość. W wielu miastach są takie salony, w których kupujecie nowe suknie, oni w cenie robią Wam poprawki, ale zobowiązujecie się, że po ślubie zwrócicie suknię do salonu. Dzięki temu można zapłacić za suknię nawet 2-3x mniej i nie ma problemu co z nią zrobić później.

Bierzmowanie – osoby, które nie mają bierzmowania muszą wybrać się do kościoła i wypytać o możliwość przyjęcia tego sakramentu, bez którego nie ma możliwości wzięcia ślubu kościelnego. Zajmuje to ok. 2 miesięcy.

Zapisz się na nauki przedmałżeńskie – zazwyczaj trwają od 5 do 10 tygodni w zależności od częstotliwości spotkań. Jeżeli nie macie czasu na takie rozwiązanie rozejrzyjcie się za parafiami, które organizują katechezy weekendowe. Jest ich naprawdę sporo. Na naukach otrzymujecie karteczkę, gdzie zbieracie potwierdzenia uczestnictwa w naukach, obecności na spotkaniach w poradni rodzinnej i odbycia Dnia Skupienia. Raz zrobione nauki są ważne przez całe życie.

Wybierz zaproszenia ślubne – fajnie jest jak już zaproszenia są zapowiedzią Waszego wesela poprzez odniesienie do motywu, czy koloru przewodniego, dlatego warto zająć się tym wcześniej. Zaręczam Wam, że ciężko się zdecydować i powiedzieć „chcę to!”. U mnie skończyło się to na zaprojektowaniu własnych zaproszeń, ale jestem dzięki temu zadowolona. Dlatego musicie zostawić sobie na to trochę czasu. Kolejną rzeczą jest czekanie na wydruk, to może być od 1 tygodnia do nawet 1 miesiąca jak drukarnia ma dużo zleceń i jesteście z miesięcy letnich.

Zaproście gości – są dwa sposoby : możecie zapraszać osobiście lub wysłać zaproszenia pocztą. Ja jestem zwolenniczką zapraszania osobiście, bo sama wiem, że jak Para do mnie przyjeżdżała to czuję się dla nich ważnym i wyjątkowym gościem, dlatego chcę, żeby moi bliscy też tak się poczuli. Wiem, że niektórzy nie mają takiej możliwości, więc jeżeli zdecydujecie się jednak wysyłać zaproszenia, to rodzina i znajomi na pewno się ucieszą jeżeli zadzwonicie i zachęcicie do towarzyszenia Wam w Tym dniu.

Wybierzcie strój dla Pana Młodego – Panno Młoda, koniecznie idź ze swoim Narzeczonym na zakupy i doradź. Nie zostawiaj go z tym samego, przecież Ty najlepiej wiesz jak ma wyglądać Twój świeżo upieczony Mąż 😉 Dobierzcie od razu koszulę (koniecznie z długimi rękawami!), kamizelkę (ale nie obowiązkowo), muszkę lub krawat, spinki do mankietów i buty.

Wybierz buty dla Panny Młodejposzukaj takich butów, żeby pasowały do sukienki, ale mają być też przede wszystkim wygodne! Panny Młode boso lub w klapkach w połowie wesela wyglądają strasznie. Warto zainwestować i kupić buty z wyższej półki. Nie muszą być przecież białe, coraz bardziej się od tego odchodzi, więc będziesz mogła je założyć jeszcze nie raz.

Wybierzcie suknię dla Druhnycoraz częściej wesela w Polsce wyglądają jak w amerykańskich filmach, gdzie jest kilka druhen i wszystkie są wystylizowane tak samo. Jeżeli planujesz coś takiego, to wybierz dziewczynom takie sukienki, żeby Twoja koncepcja wesela tworzyła harmonijną całość. A jeżeli u Ciebie ta kwestia będzie tradycyjna, to po prostu wybierz się ze swoją Druhną na zakupy i wykorzystaj ten czas na babskie ploty 🙂

Wybierzcie garnitur dla Drużbyz takich samych powodów jak wyżej. Przy tradycyjnym podejściu możesz zasugerować Drużbie, żeby dopasował kolor krawatu do koloru sukienki Druhny.

Wybierz kwiaty a raczej florystkę. Warto już wcześniej poradzić się profesjonalistki co do wyboru kwiatów, żeby pasowały do urody Panny Młodej i motywu wesela. Trzeba wybrać bukiet Panny Młodej, bukiet Druhny, kwiaty we włosy, do kościoła, na dekorację samochodu, kwiatek do butonierki. Zatrudnienie florystki może być kosztowne, więc warto pomyśleć o alternatywie w postaci zamówienia kwiatów na targu. Tamci ludzie może nie mają stron internetowych, ale często mają prawdziwy talent. Najbezpieczniej będzie wybrać kogoś z polecenia, żeby się nie zawieść.

Wybierz cukiernię która przygotuje dla Ciebie ciasto na wesele. Najlepiej zlecić to kompleksowo, czyli tort + ciasta na wesele + ciasto do gościńców. Zazwyczaj zamawia się takie porcje : 20dag/os, jeżeli ciasto będzie rozłożone na stołach, 15dag/os jeżeli ciasto będzie na słodkim stole i 10dag/os tortu. Podpisz umowę z cukiernią i wpłać zadatek, ale najpierw wypytaj jeszcze jak jest z przywiezieniem ciasta do sali i czy po weselu Wy musicie odwieźć stelaż po torcie, czy sami go odbiorą.

Wybierz gościńcejeżeli zlecasz udekorowanie Sali weselnej firmie, to poproś ich też o przygotowanie gościńców. Wtedy wszystko będzie wyglądać spójnie i schludnie, co Goście na pewno docenią. Możesz też zamówić gościńce przez internet i złożyć je w domu.

Zastanówcie się nad atrakcjamijeżeli chcesz, żeby Wasze wesele było niezapomniane, zadbaj o atrakcje, które Goście będą wspominać jeszcze długo. Może to być : chór w kościele, przyjechanie śmiesznym samochodem, nietypowy pierwszy taniec, stół wiejski, słodki stół, stół z owocami morza, drink bar, degustacja wina własnej roboty, fotobudka, fontanna alkoholowa, fontanna czekoladowa, pokaz fajerwerków, film na podziękowanie rodziców, itp. Opcji jest naprawdę mnóstwo.

Wybierz transport ślubnyzastanówcie się z Narzeczonym czym chcecie jechać do kościoła. Czy zawiezie Was ktoś z rodziny, czy może wynajmiecie jakiś samochód. Warto o tym pomyśleć wcześniej, bo jeżeli zdecydujecie się wynająć samochód, to trzeba znaleźć taką firmę, która będzie miała wolny termin i podpisać umowę. Nie zapomnij podać tak ważnej informacji jak godzina ślubu i o której samochód ma się pojawić u Pana Młodego.

Zastanów się nad transportem dla GościPara Młoda często decyduje się na zorganizowanie transportu dla Gości do kościoła i z kościoła do domu weselnego, a także po weselu do domu. Nie jest to obligatoryjne, ale jeżeli zechcecie coś takiego zrobić dla swoich Gości, to znajdźcie firmę z takimi usługami, podpiszcie umowę i pamiętajcie, żeby podać numer kontaktowy do zaufanej osoby, która pokieruje kierowcę autokaru gdzie ma jechać, gdzie mógłby zaparkować i ile czekać na Gości. Wy na pewno nie będziecie mieli do tego głowy.

3 miesiące przed ślubem :

Dostarcz do Kościoła Wasze świadectwa chrztukażde z Narzeczonych musi wziąć je z Kancelarii swojej Parafii. Takie świadectwo jest ważne przez 3 miesiące.

Dostarcz do Kościoła Wasze świadectwa bierzmowaniakażde z Narzeczonych musi wziąć je z Kancelarii Kościoła, w którym było bierzmowane. Takie świadectwo jest ważne przez 3 miesiące.

Sporządźcie protokół przedmałżeńskiw tym celu wybierzcie się do kancelarii Kościoła, w którym będziecie brać ślub i zabierzcie ze sobą :

1. Dowody osobiste,

2. Metryki chrztu z uwzględnioną informacją o sakramencie Bierzmowania,

3. Świadectwo nauki religii (ostatnie, jakie posiadacie)

4. Zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich i odbyciu spotkań w poradni rodzinnej.

Zapowiedzi przedślubne – zapowiedzi są głoszone przez 2 kolejne niedziele w parafii Panny Młodej i Pana Młodego po spisaniu protokołu przedmałżeńskiego. Taka usługa kosztuje ok. 100zł, ale jest obowiązkowa. Niektórzy księża nie chcę zgodzić się na danie ślubu bez potwierdzenia o wpłacie za wygłoszone zapowiedzi.

Załatwcie formalności w USCnajważniejsze jest to, żebyście ustalili jakie nazwisko przyjmie żona po zawarciu małżeństwa i jakie nazwisko będą nosić Wasze dzieci. Musicie mieć przy sobie dowody osobiste i skrócone odpisy aktów urodzenia. Po zadaniu kilku pytań urzędnik USC wyda zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcia małżeństwa. Zaświadczenie jest ważne przez 3 miesiące i kosztuje 85zł.

Zaplanujcie Pierwszy Taniecjeżeli chcecie, żeby to był jakiś specjalny układ lub po prostu macie problemy z tańczeniem, to zapiszcie się na kurs tańca, żeby nie stresować się tym w dniu Ślubu. Tym bardziej, że będziecie musieli przecież zatańczyć praktycznie z każdym Gościem.

Wybierzcie obrączkii co najważniejsze, pamiętajcie o tym, że będziecie je nosić każdego dnia, do końca życia, więc naprawdę przemyślcie wybór. Drogie Panie nie krzywdźcie proszę swoich przyszłych mężów. Mam już kilku takich kolegów, którzy wstydzą się podać rękę, bo Narzeczona była nieustępliwa co do obrączek i teraz mają fikuśne, niemęskie obrączki. Jak nie możecie się w tym temacie dogadać to wybierzcie inne fasony dla siebie. Kto powiedział, że muszą być takie same? Pamiętajcie też, że na obrączki personalizowane czeka się nawet do miesiąca.

Pomyślcie o dekoracji Kościoła często jest tak, że tego samego dnia w tym samym Kościele jest kilka ślubów, więc warto wziąć z kancelarii numery kontaktowe do pozostałych Par i podzielić się kosztami. Czasem zdarza się, że florystka jest zatrudniona w Kościele na stałe i nie można wprowadzić nikogo z zewnątrz. Warto wiedzieć o tym wcześniej.

Ustalcie przebieg Ceremonii Ślubu jeżeli chcecie, żeby Wasz Ślub był wyjątkowy i macie plan wprowadzenia nietypowych rozwiązań, to musicie mieć koncepcję wcześniej i ustalić to z Księdzem. Przykładowe rzeczy to : śpiew chóru, poprowadzenie Panny Młodej do ołtarza przez tatę, oprawa muzyczna Mszy przez saksofon lub flet, mała dziewczynka może podać Wam obrączki, możecie sami przeczytać czytania z Pisma Św. lub złożyć sobie własnoręcznie przygotowane przysięgi. Tak naprawdę ograniczać Was może tylko Wasza wyobraźnia i otwartość księdza.

Kupcie alkoholPary decydują się na różne rodzaje : wódka, wino, piwo, szampan, bimber na stół wiejski. Lepiej zacząć się za tym rozglądać już wcześniej i ponegocjować ceny w hurtowniach, bo przecież ilości nie będą małe, a można również trafić na niezłe promocje.

Ufff, to tyle tym razem, nieźle się rozpisałam, ale myślę, że dałam Wam sporą dawkę informacji i mam nadzieję, że ta lista będzie dla Was pomocna. Dajcie znać!

Następny wpis z tej serii już niedługo. Powiem Wam o czym trzeba pamiętać miesiąc i tydzień przed ślubem.

 • Takie listy są bardzo przydatne! Dobrze jest mieć wszystko rozpisane w jednym miejscu 🙂 Zdecydowanie zgadzam się z kwestią o butach, warto w nie zainwestować i nie płakać z powodu bólu stóp zaraz po pierwszym tańcu.
  Ale zastrzeliłaś mnie z tymi gościńcami! Co to jest?

  • Anesthka

   Gościńce to te pudełeczka z ciastkami, które się daje Gościom jak wychodzą 😉

 • Ja juz 5 lat po. Myślę że lista jest wyczerpujaca.

  • Anesthka

   Bardzo się cieszę 🙂