Lifestyle

Jedna zasada dzięki której unikniesz niezręcznej ciszy w rozmowie

niezręczna cisza

Jak często masz tak, że rozmawiasz z kimś nowopoznanym, rozmowa idzie całkiem nieźle. Osoba naprzeciw Ciebie wydaje się interesująca i nagle… trach!

Cisza…

Zbyt długa pauza…

Robi się niezręcznie…

A Ty nie wiesz co powiedzieć!

Twój rozmówca też nie podejmuje wyzwania.

Co wtedy zrobić?

Jak nie należy prowadzić rozmowy?

Miałam kiedyś taką sytuację, że koleżanka umówiła mnie na randkę w ciemno z … (kurcze, nie mogę sobie przypomnieć nawet jego imienia, więc przyjmijmy, że Jacek) … Jackiem.

Jacek na początku dostał słowotoku i cały czas gadał o sobie. Non stop…

Zanim przestałam go słuchać dowiedziałam się jakim to jest statecznym, ułożonym domatorem, który szuka (a jakże!) miłej, statecznej i ułożonej dziewczyny (ale jak najszybciej – żony).

Po jakimś czasie (chyba 20 minut) zorientował się chyba, że tylko on nawija i zapytał mnie czy lubię imprezować. Odpowiedziałam, że uwielbiam i staram się jak najmniej czasu spędzać w domu (nie było tak, ale chciałam go do siebie zrazić). Wiecie co odpowiedział Jacek? Że on też! WTF !! A gdzie stateczny domator?!

Stwierdziłam, że muszę się stamtąd zwinąć. Dotknęłam torebki i głośno stwierdziłam, że zawibrował (chociaż wcale tak nie było). Powiedziałam, że mama napisała mi sms-a, że mam wracać już do domu (miałam ok. 17 lat, a moja mama nie miała wtedy komórki) i że ma mnie odwieźć. Na szczęście posłusznie to zrobił.

I tak skończyła się randka – porażka, a ja już nigdy nie umówiłam się z nikim w ciemno.

Jakie błędy popełnił Jacek?

 • Był nudny jak książka kucharska bez zdjęć.
 • Gadał o sobie, o sobie i o sobie…
 • Był niekonsekwentny.
 • Na siłę próbował mi się przypodobać.
 • Nie pomogło mu nawet to, że był przystojny.

Na szczęście istnieje jedna prosta zasada, dzięki której będziesz mogła prowadzić rozmowę w bardzo naturalny i płynny sposób niezależnie od tego czy będzie to rozmowa oficjalna, czy luźna.

Cokolwiek mówisz, miej pewność, że ok. 30% to nowe informacje

Żadna rozmowa nie potrwa długo z ciągle powtarzanymi informacjami nawet ubranymi w inne zdania. Konwersacja potrzebuje ciągłej stymulacji. Gdy nie dodasz nowych wątków staje się jak odwrócona piramida – im więcej mówisz, tym mniej informacji jest wymianianych.

Używając reguły 30% zarówno Ty, jak i Twój rozmówca dowiadujecie się cały czas nowych rzeczy, które można rozwijać w kolejnych chwilach.

Odwrócona piramida rozmowy

Przykład 1 :

Kolega : Jedzenie w tej włoskiej restauracji jest boskie!

Nie mów : Tak! Jest naprawdę super!

Powiedz : Tak! Świetnie smakowało to cienkie ciasto w pizzy. Przypomniało mi pizzę jaką jadłam w Rzymie… (i mówisz np. o oryginalniej włoskiej pizzy. Rozmówca prawdopodobnie podejmie temat Twojej wizyty w Rzymie).

Przykład 2 :

Koleżanka : Ten egzamin był za trudny! Na pewno oblałam…

Nie mów : To prawda, był bardzo trudny.

Powiedz : Masz rację. A które pytanie było według Ciebie najtrudniejsze? Ja w drugim pytaniu się trochę namęczyłam, ale napisałam o …

Dlaczego tylko 30% nowych informacji?

Jeśli dodasz zbyt dużo nowych informacji, to rozmowa może stać się jednostronna (jak z Jackiem). Osoba, z którą rozmawiasz może poczuć się jakbyś jej nie słuchała, tylko recytowała wszystkie rzeczy, które wiesz na dany temat. I to jest raczej wykład, a nie rozmowa.

Potrzebujesz tylko dwóch rzeczy, żeby reguła 30% zadziałała

1. Obie osoby muszą być zainteresowane kontynuowaniem rozmowy

Jeśli osoba, z którą rozmawiasz jest zajęta, zmęczona lub po prostu ma Cię gdzieś, to nawet najbardziej wyszukane metody Ci nie pomogą.

2. Nie rozszerzaj ciągle tego samego tematu.

Nie każdy temat da Ci możliwość dodania czegoś nowego, co zainteresuje drugą stronę. Jeśli ktoś powie, że banany są pyszne, to nie ma tu za bardzo nic do dodania. W takim przypadku po prostu spróbuj zmienić temat na taki, który ma więcej ciekawych wątków. A jeżeli ktoś nie chce gadać o niczym oprócz bananów, a Ty nie uprawiasz bananów, to poszukaj nowych przyjaciół 🙂

 • Bardzo przydatna informacja. Mam wrażenie, że do pewnego stopnia przeważnie stosuję podobny zabieg (30%) intuicyjnie, jednak muszę przyznać, że niezręczna cisza również mi się zdarza. Myślę, że teraz świadomie będę umiała pokierować rozmową tak, aby tego uniknąć 🙂

 • Warto znać takie wskazówki 🙂 Niestety, z niektórymi rozmowy są po prostu męczące 😉

  • Anesthka

   Wtedy zostaje tylko ewakuacja 😉

 • b.ciekawa zasada 🙂

 • zawsze można zacząć gadać o pogodzie:)

 • Znajomość pewnych zasad znacznie ułatwia społeczne relacje. 🙂
  Bookendorfina

 • W sumie bardzo przydatny wpis. Już nie raz zdarzyło mi się być w takiej sytuacji 🙁

 • Dyskusja rozebrana na części pierwsze:))) Ciekawe to wszystko, rzeczywiście można się wiele dowiedzieć:)

 • Kasia Basara

  Super, wiele osób może wynieść coś z tego tekstu, mimo że jestem już „ustatkowana” i randkowanie i poznawanie nowych osób nie jest mi potrzebne to single znajdą coś dla siebie 🙂

  • Anesthka

   Tu nie chodzi tylko o randkowanie 😉 Z tej zasady można skorzystać w nowej pracy, na imprezie w nowym towarzystwie, wszędzie 🙂

 • Magda

  Rewelacyjny tekst! 🙂

  • Anesthka

   Dziękuję! 🙂

 • Magda Tomaszewska

  Rewelacyjny tekst! 🙂